Marka Matusalem & Company została założona przez braci Benjamina i Eduardo Camp, hiszpańskich emigrantów. Po opuszczeniu Hiszpanii osiedlili się w 1872 r. w Santiago De Cuba i stworzyli własną destylarnię rumu. Dwadzieścia lat później destylarnia wprowadziła na rynek słynny Matusalem. Bracia połączyli techniki destylacji stosowane do wytwarzania hiszpańskiego koniaku i sherry starzonego metodą Solera. Słynący ze swojej gładkości, głębi i smaku Ron Matusalem został nagrodzony na międzynarodowych konkursach m.in. w 1881, 1904 i 1911 r.
Matusalem a złoty wiek Kuby
Urok wyspy, jej nocne życie i architektura sprawiły, że Kuba stała się „Paryżem” obu Ameryk. Prohibicja w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że ta wyspa stała się idealną bazą turystyczną dla Amerykanów. Niektórzy z nich zamieszkali w niej na stałe jak na przykład Ernest Hemingway. Matusalem to ikona Złotych Lat Kuby.
Został doceniony za niezwykły smak, elegancję i prestiż przekazywany z pokolenia na pokolenie. Matuzalem to wielokrotnie nagradzany i wyróżniany rum światowej klasy. To przyjemność degustacji i dzielenia się naturalnym i niezwykłym smakiem.
Kubańska marka odniosła sukces, a sprzedaż gwałtownie wzrosła w latach 50. Niestety kubańska rewolucja z 1959 r. spowodowała, że wielu przedsiębiorców przeniosło się do USA. Tak samo zrobili właściciele słynnej destylarni . Dalsza produkcja rumu na ojczystej ziemi nie była możliwa. Obecnie produkowany jest na Dominikanie. Firma wznowiła działalność w 2016 r. i otworzyła nowy zakład produkcyjny z certyfikatem ISO 9000 w Monte Plata na Dominikanie. Gleba, klimat i jakość trzciny cukrowej na Dominikanie w połączeniu z rodzinną recepturą umożliwiły stworzenie smaku nawiązującego do złotych lat wyspy.
Skąd wzięła się nazwa i symbol Matusalem?
Założyciele Matusalem mieli jeden cel – stworzyć rum o niezapomnianym i ponadczasowym smaku. Benjamín i Eduardo Camp wraz ze swoim partnerem, Evaristo Álvarezem nadali swojemu dziełu nazwę Matusalem. Nazwa nawiązuje do biblijnej postaci Matuzalema, który żył aż 969 i był najstarszym człowiekiem wymienionym w Starym Testamencie.
Na butelce znajduje jaskółka. Mówi się, że zaraz po otworzeniu zakładów produkcyjnych stada jaskółek przeleciały nad nimi, a nawet się w nich zagnieździły. Założyciele uznali, że ten elegancki ptak, symbol wolnego ducha będzie świetnym przedstawicielem marki. Jaskółka ze zwojem w dziobie została zarejestrowana jako znak towarowy.
Złoty wiek Kuby
Urok wyspy, jej nocne życie i architektura sprawiły, że Kuba stała się „Paryżem” obu Ameryk. Prohibicja w Stanach Zjednoczonych sprawiła, że Kuba stała się idealną bazą turystyczną dla Amerykanów. Niektórzy z nich zamieszkali w niej na stałe jak na przykład Ernest Hemingway. Matusalem to ikona Złotych Lat Kuby i najpopularniejszy złoty rum na wyspie w tym wspaniałym okresie.
Starzenie rumów Matusalem w dębowych beczkach
Do leżakowania stosuje się System Solera. Jest to antyczna technika, przekazywana z pokolenie na pokolenie. Wykorzystuje się ją do produkcji hiszpańskiej brandy i win sherry. Intensywność opiekania beczek z dębów francuskich i mieszania jest kontrolowana przez „Santiago Master Blender”. To stanowisko przypisywane jest członkom rodziny od samego początku.
Alkohol leżakuje w beczkach z dębów, służących wcześniej do przechowywania whisky. Wybierane są przez rodzinę oraz Master Blendera. Są opiekane, aż staną się lekko zwęglone. Pozwala to na uzyskanie spójnego i wyjątkowego smaku.
Portfolio marki Matusalem
Matusalem Gran Reserva – jest wytwarzany ze sfermentowanej melasy. Nazywany przez koneserów “koniakiem wśród rumów”. W procesie produkcji leżakuje w beczkach z francuskiego dębu, które wcześniej służyły do przechowywania whisky i burbona. Proces odbywa się metodą solera. Średni wiek szacuje się według różnych źródeł na od 7 do 12 lat. Gotowy produkt wlewany jest do solidnych butelek z wytłoczeniami, które nadają im “stary wygląd”. Butelki zamykane są korkiem, co świadczy o klasie produktu. Trunek ma kolor bursztynowy z jasnoczerwonymi refleksami. W zapachu czujemy nuty maślane, waniliowe, karmelu oraz skórek cytrusów. Ponadto wybijają się aromaty brązowego cukru, toffi i cynamonu i dębu, który pojawia się i znika. Smaku jest łagodny, lekko słodkawy, a karmelowe nuty przywodzą na myśl syrop klonowy i toffi. Po chwili pojawia się skórka banana, kakao, tytoń i pozostałości melasy. Zdecydowanie wyczuwalny dąb wieńczy dzieło.
Rum Matusalem Platino – to blend trzykrotnie destylowany oraz dwukrotnie filtrowany. Trunek jest starzony przez 18 miesięcy metodą Solera i następnie filtrowany przed butelkowaniem. Ma to chronić alkohol przed zabarwieniem, co byłoby niekorzystne w przypadku produktu stworzonego do koktajli. Zapach Platino jest zdecydowany i słodki z wyłaniającą się wanilią, brązowym cukrem oraz kwiatami. W smaku gładki, kremowy, słodki z wyczuwalnymi toffi, wanilią, kokosem, czarnym pieprzem i przyprawami. Na koniec zaskakuje nas wytrawnym, waniliowym finiszem.
Ron Matusalem Anejo wyprodukowano w 1872 w Santiago de Cuba. Użyto procesu destylacji Solera. Anejo to klasa premium o unikalnym smaku i wyjątkowej gładkości. W zapachu wyczuwa się melasę, cukier Demerara, toffi oraz wanilię. Z kolei w smak poczujemy delikatny krem waniliowy i toffi z nutami przypraw.
Gran Reserva 15YO i inne alkohole tej marki kupisz w salonie BlackBeard na ul Tęczowej 57 we Wrocławiu.